Bir öğrenciyi okul müdürü olan  babası tüm arkadaşları önünde okul koridorunda öğrenciye tokat atıyor.

Öğrenci derslerinde başarısız; sebebi babası hasta, annesi temizlikçi, kardeşleri zihinsel engelli.

Kekeme bir öğrencinin arkadaşları yüzünden sınıfta yaşadığı zor anlar.

Pazartesi sabahları ve Cuma akşamları istiklal marşı söylenirdi. Uygur diye bir arkadaşım vardı. Konuşuyordu yanakları tombuldu. Hocalar bir kere sessiz olmamızı söylediler. O susmadı. Müdür en önden öğrencileri yararak en arkaya Uygur’un yanına gitti ve o sessizlikte çok net duyulacak tokat attı. Ve o an gördük ki gerçekten de Uygur’un suratında hocamızın 5 PARMAĞININ İZİ VARDI.

Bit kontrolü için gelmişlerdi ve ben ondan önceki haftalarda arkadaşımdan koparak bitlenmiştim. Çok korkmuştum ya bende kaldıysa ve anlarlarsa diye öğretmen sağlık ekipleri gittikten sonra sınıfa geldi söyleyecek sandım. Ama kimsede bir şey çıkmamıştı=) Sonradan öğrendik ki (yıllar sonra) öğretmenimiz onları çağırmıştı ben temizlenmiştim.

Camı kırmıştım arkadaşımla kavga ediyorken. Ben bir bayanım o erkekti çatmamı yere attı diye çantasını yere atmaya çalışırken cama geldi. Cam kırıldı çok korktum ağladım. Arkadaşım suçu üstlenmek istedi kabul etmedim. Hoca geldi bu kavgamızı duydu hiç bir şey söylemedi ikimize de baktı size bir şey oldu mu? Dedi olmamıştı. Sonra derse döndü ve diğer ders sadece elinde 2 tane 50.000 liralık fişle döndü, camın parası.

Hiç birşey söylemediği için biz utanmıştık yaptığımızdan, barıştık ve bir daha kavga etmedik. İlkokul 2’deydim ve 5.Sınıfa kadar sınıf başkanı oldum bu olaydan sonra.

Ortaokul birinci sınıfta fen bilgisi öğretmenimiz konuşanları ikişer ikişer tahtaya kaldırıp bu öğrencilerin birbirlerine tokat atmasını istiyordu. Bende çıkmıştım tahtaya çok ağır tokat attım arkadaşıma ve çok tokat yedim.

Öğretmenimiz konuyu anlatıp bitirdiğinde sınıfa dönüp “anlamayan birisi var mı?” diye sordu. Biraz sert bir hocamızdı genelde anlamadığımız bir yer olsa da çekindiğimizden soramazdık. Bir arkadaşımız ben anlamadım hocam dedi. O da tahtaya kaldırdı. Herkesin önünde “Bu kadar insan anladı da bir sen mi anlamadın geri zekalı” deyip dövmeye başladı.

12 yaşında eroin’e alışmış bir kız öğrenciye öğretmeninin nasıl yardım elini uzattığı.

Akıl hastanesinde hastalara şiddet uygulayan hasta bakıcılara ve hizmetlilere gençlerin tekme, tokat dalmaları..

Bir öğretmenin yakın arkadaş olan üç öğrencisinden 2 si ile ilgilenip diğerini görmezden gelmesi.

Öğrencinin yaramazlığına dayanamayan öğretmen, çocuğun kafasını elleriyle sıkar, sonra öğrencinin kafasında ıslaklığı fark edince, pislik akıyor der. Aslında öğrencinin rahatsızlığından ötürü kafasında sivilcemsi yapılar vardır.

Arkadaşının kalemini kendisinin sanarak alan öğrenci sınıfta hırsız damgası yer.

Haftalık temizlik kontrolünde tırnaklarının içi siyah olduğu için azarlanan öğrenci, aslında ayakkabı boyacılığı yapıyordur.

Ailesinin yüksek başarı beklentisine rağmen notları düşük öğrenci bu durumdan çok bunaldığı için “öğretmenim benden ayıp şeyleri yapmamı istiyor kabul etmeyince notumu kırıyor” diyerek öğretmene iftira atar.

Küçük kardeşini çok kıskanan öğrenci ailesinin onu sevmediğini düşünerek, yaptığı sorumsuzlukları örtmek için öğretmenine evlatlık olduğunu ve şiddete maruz kaldığını uydurur.

Bencil bir öğrencinin diğer arkadaşlarını küçümser şekilde konuşması durumunda öğretmenin dersi bölmeden ve bu öğrenciyi incitmeden yapabileceği en uygun davranış Öğrenci sürekli arkadaşlarını küçük düşürecek şeyler söyler

Öğretmenin yapması gereken davranış

Koridorda koşturup, bağıran öğrenciyi gören öğretmen onun saçını eline dolayarak ona tokat atar.

Sıralarda para oyunu oynayan öğrenciler öğretmen tarafından kulaklarından tutarak müdürün odasına götürülür.

Derste konuşan öğrencilere öğretmen tahtadan tebeşir fırlatır.

Öğretmen derslerinde hep aynı öğrencilere söz verir hep o öğrencilere görev yükler ve öğrenciler arasında gerginlik artar.

Öğrenciler sevmedikleri bir öğretmenin arabasının camlarını kırıyorlar.

Öğretmen (!) kız öğrencilerine sınıfta sarkıntılık yapıp, uygun olmayan konuşmalarda bulunuyor.

Beden öğretmeni derste kızları serbest bırakırken erkek öğrencilere ağır idmanlar yaptırır.

Öğretmen İngilizce dersinde öğrenilen konuyla ilgili birkaç cümle yazın diye ödev verip bir sonraki derste 30’dan az cümle kuranları sıra dayağına çekiyor.

Sabahleyin bahçede sıra olan çocukların önünde, müdür kılık-kıyafetini beğenmediği çocuğu tüm okulun önünde dövüyor.

Müdür yardımcısı ders işlenen bir sınıfa girip ders dinleyen birkaç çocuğu alıp odasını temizlettiriyor.

Öğrencinin biri okula erken gelip sınıfta oturur ve bahçede İstiklal Marşı’nın okunduğunu duyunca şaşırarak aşağıya eğilip merakla ne olduğunu anlamaya çalışır. Aşağıdan da müdür yardımcısı çocuğu görünce yukarı koşa koşa çıkıp öğrenciyi döve döve öğrencinin kolunu kırıncaya kadar döver. Tabii öğrenciye hiçbir soru ve sual sormadan. (Gerçektir.)

İlkokuldaki bir resim dersinde öğretmen çocukları resim çizmeleri için serbest bırakmıştı.

Öğrencilerden biri çizeceği resimdeki öğretmenine bahsederek, onayını almak istedi. Çocuk çizgi film kahramanlarının, süper kahramanların konuştuğu bir resim yapmak istiyordu.

Ancak öğretmen izin vermedi ve daha önceden gösterdiği gibi bir ev ve bahçe çizmesini söyledi. Çocuk bir daha öğretmeninden yapacağı bir şey için izin istemedi ve isteksizce resim yaptı.

Ailesinden şiddet gören çocuğun hikayesi,

Ensest ilişkiye zorlanan ergenin hikayesi,

Üvey annesi tarafından sürekli aşağılanan çocuğun hikayesi.

Öğretmenini bıçaklayan ve bundan pişmanlık duyan çocuğun hikayesi

Okulda üstü başı eski, yırtık diye dalga geçilen zeki öğrencinin hikayesi.

Öğrencileri tarafından aşağılanan ve saygısızca davranılan öğretmenin hikayesi.

Annesi öğretmenler gününde öğretmenine hediye almadı diye aşağılanan ve notları düşürülen öğrencinin hikayesi.

Öğrencinin öğretmenin soyadıyla dalga geçmesi ve ona lakap takması.

Öğretmen öğrencilerine velilerini çağırdıklarında velilin öğretmene benim çocuğum öyle bir şey yapmaz diyip öğretmenin üzerine yürümesi.

Öğrencilerin son sınıfta karne aldıkları gün yumurtaları kırıp arkadaşları ile yumurta savaşı yaparken öğretmenin onları o halde yakalaması..

Öğrencilerin toplu halde kaçıp dışarıda gezerken müdür yardımcısının rastgele onları görmesi ve öğrencilerin nasıl yalanlar attıklarını gözlemlemesi.

Öğretmenin öğrencilere bilmediği bir konuyu anlatmaya çalışırken düştüğü durumları öğrencilerin dalga geçerek izlemesi.

Öğrencilerin çok beğendikleri bir öğretmenden , onun yanına gitmek için çok değişik ve komik bahaneler.

Öğrencilerin sevdikleri yada sevmedikleri öğretmenler kendi aralarında komik bir şekilde anlatmaları ve kurdukları cümleler.

Sınıfa yeni gelen öğretmeni öğrencilerden bir planda olanların öğretmeni denemeye çalışması ve öğretmeni sıkıştırmaya başlaması.

Ailesinin maddi durumu iyi olmayan Nil, yanlışlıkla ailesi zengin öğrencilerin bulunduğu sınıfa yerleştiriliyor. Durum fark edilince sınıftan alınır.

Ayşe iyi ip atladığı dolayısıyla oyuna girdiğimde yapamadığı için onun ip atlamasına izin verilmez.

Yüzünde terlik iziyle okula gelen Fatma öğretmenine divandan düşdüğünü divanın yanında terlik olduğunu söyledi.

Öğrenci okula gelirken yanında cep telefonunu getirir. Derste öğrencinin cep telefonu çalmaya başlar. Öğretmen, öğrencinin cep telefonun alır ve müdüre verir. Müdür. Öğrenciye telefonunun ancak velisinin gelip alabileceğini belirtir.

Derste tuvaletini altına kaçıran çocuk ile öğretmen arasında geçen olay nasıl olur? Öğretmen ne yapmalıdır?

Sınıfta yolda bulduğu kaplumbağa’yı getirip onu kabuğundan ayırmaya çalışan çocuk var, onu üzerinde kaplumbağa yük olarak görüyor ve üzülüyor ondan kurtarmak istiyor.

Çocuğu ile gereğinden fazla ilgilenen çocuğuna sorumluluk vermeyen veli ile öğretmen görüşmesi.

Babası cenaze taşıyıcısı olan ve ölüm korkusu ile yaşayan öğrenci öğretmen görüşmesi

Kanser hastası öğrenci ile öğretmen görüşmesi.

Kanser hastası babası olan ve sürekli terk edilme korkusu yaşayan öğrenci ile öğretmen görüşmesi.

Kendisine ve ailesine karşı sorumluluk almaktan korkan öğrenci ile öğretmen görüşmesi.

Sınıfta çok konuşan öğrenci ve ona şiddet uygulayan öğretmen.

Sınıfa yırtık önlüğü ile gelen öğrenci ve onunla alay eden arkadaşları.

Okuldan sonra dışarıda çalışan yoksul bir öğrenci ve ödevlerini tam olarak yapmadığı için sınıfta onu sürekli rencide eden öğretmen.

Aile içinde olan aşırı şiddetten dolayı sınıfta kendini rahat ifade edemeyen öğrenci ve bu öğrenciyi aptal diye nitelendiren bir öğretmen

Bir ayağı sakat olan bir öğrenci ve beden eğitimi dersinde bu öğrencinin başarısız olduğunu söyleyen bir öğretmen.

Ders işlenirken öğrenci tuvalete gitmek ister ama öğretmen öğrenciye izin vermez. Halbuki öğrenci dersi dinleyen, başarılı bir öğrencidir. Ceza alması gereken bir durum yoktur. Öğrenci canlıların özelliği olan boşaltım özelliğini gerçekleştirmek istemektedir. Tuvaletini altına yapar, evi okuldan uzaktır. O halde eve kadar yürür, eve gelir, kapıyı çalar, evde annesi yoktur. Annesinin gelmesini bekler. Annesi gelince üstünü değiştiriri.öğrenci o halde saatlerce beklemiştir. Ancak saatler sonra üstünü değiştirebilmiştir.

Öğretmen iki öğrenciyi tahtaya çıkartıp onları azarlamaktadır. O sırada başka bir öğrenci çöp tenekesinde kaleminin ucunu açmakta, öğrencilere ve öğretmenine bakmaktadır. Öğretmen hırsını alamayarak kalemi uçlayan öğrenciye “Ne bakıyorsun çok mu hoşuna gitti şimdi sende tahtanın önüne geç ve cezalı öğrencilere ayakta dur” diye bağırır öğrencinin suçu yoktur. Ama cezalı öğrencilerle o ders ayakta bekler.

Lisedeki fizik öğretmenin erkek ve kız tuvaletlerine ani baskınlar yapıp sigara içenleri yakalardı. Daha sonra bunları odasına çekip feci derecede döverdi.

İlköğretimdeki müdür yardımcımız sınıfımızın en yaramaz öğrencisi olan Mert’i sürekli döverdi. Mert’te aldığı her darbe karşısında sadece gülerdi. Güldükçe daha çok dayak yerdi.

Lisedeki müdür yardımcımız okula jöleli saçlarla gelen erkek öğrencileri yaz-kış fark etmez, bahçedeki çeşmelerde saçlarını yıkatır sınıfa öyle yollardı.

Okulun ilk günü kulağında küpesini unutan kız öğrenciye müdür yardımcısının herkesin içinde bahçede bu ne, nereye geliyorsun sen, burası okul, başka bir yerle karıştırma diye bağırması.

Okula jöle sürüpte gelen erkek öğrencilerin saçlarının çeşmede soğuk suyla yıkaması.

Sınıfta arkadaşlarımla tartışmıştım. Öğretmen de babama “kızın kavga çıkardı sınıfta disipline gidecek okuldan atılacak” şeklinde konuştu. Ama kavga çıkarıp okuldan atılmayı gerektirecek bir şey yapmadım. En kötü olan da babam benim okuduğum lisede çalışıyordu. Ben onu utandıracak bir şey yapmamıştım. Öğretmen tarafından abartıldı.

O günden beri o öğretmeni herhangi bir yerde görünce kaçacak delik arıyorum.

Sınıfta susmasını söylediği için okul çıkışında öğretmeni bekleyen öğrenci

Öğretmenin, algılama problemi olan bir öğrenci ile her fırsatta dalga geçip diğer öğrencilerinde ondan nefret etmesine sebep olması.

Müdür yardımcısının okulun bahçesinde saçını toplamadığı için kız öğrenciyi dövmesi.

Okul müdürünün sınıfları tek tek dolaşarak uzun saçlı erkek öğrencilerin saçlarını yarım yamalak kesmesi.

Sevdiği kız başka biriyle birlikte olduğu için onu öldürmeye gelen silahlı öğrencinin önüne geçen öğretmenin vurulması.

Derinlemesine tartışma gerektiren konular

Bütün okulun önünde öğrencileri sıra dayağına çeken müdür?

Cuma günleri okul çıkışında elinde mikrofon ağzı bozuk konuşan okul yöneticisi.

Okul tuvaletlerinde gizli saklı sigara vb. maddeler alan öğrencilere uygulanan cezalar ve bu öğrenciler üzerindeki arkadaş ve aile baskısı.

Diğer arkadaşlarına göre maddi durumu kötü olan öğrenciyi bütün sınıfın önünde küçük düşüren öğretmen (okul aidatını ödeyemediği için)

Ailesinin

 

Reklamlar